Podziekowanie Matce Bozej wpis do ksiegi

opisy o smierci

Temat: Papież w Warszawie
Wadowice: Benedykt XVI odwiedził dom rodzinny Jana Pawła II
Papież Benedykt XVI odwiedził w sobotę Wadowice - rodzinne miasto swojego poprzednika na stolicy piotrowej - Jana Pawła II. Ojciec Święty podkreślił, że pragnął zatrzymać się tu, gdzie budziła się i dojrzewała wiara Karola Wojtyły, by razem z wiernymi modlić się o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. W domu Karola Wojtyły wpisał się do pamiątkowej księgi i podpisał specjalne błogosławieństwo dla wiernych, którzy będą zwiedzać dom-muzeum.


Papież Benedykt XVI w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach trzyma obraz z wizerunkiem Jana Pawła II

Tablica pamiątkowa na domu Jana Pawła II w Wadowicach
"Tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło" - powiedział, cytując słowa Jana Pawła II, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który powitał Benedykta XVI na rynku. Swoje wystąpienie wygłosił w języku włoskim i polskim.

W Wadowicach papież odwiedził bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i dom rodzinny Jana Pawła II, w którym obecnie mieści się muzeum. Na spotkanie z papieżem na rynku przybyło ponad 20 tys. osób.

Benedykt XVI powiedział po polsku, że z wielkim wzruszeniem przybył do miejsca narodzin swego wielkiego poprzednika, do miasta jego dzieciństwa i młodości. "Pragnąłem zatrzymać się w Wadowicach w miejscach, w których budziła się i dojrzewała jego wiara, aby razem z wami modlić się o rychłe wyniesienie go do chwały ołtarzy" - mówił. Jego słowa przerywali wierni, skandując: "Dziękujemy, dziękujemy".
Tuż po przyjeździe do Wadowic Benedykt XVI modlił się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Pobłogosławił kaplicę ku czci Sługi Bożego Jana Pawła II, której budowę ukończono w piątek. W kaplicy nie ma jeszcze ołtarza; zostanie zamontowany po wizycie papieża. Ojciec Święty modlił się przy kamiennej barokowej chrzcielnicy, przy której 20 czerwca 1920 roku Karol Wojtyła został ochrzczony; w tym kościele przyszły papież przystąpił także do pierwszej Komunii św. i sakramentu bierzmowania.

Po modlitwie w bazylice Benedykt XVI zwiedził mieszczący się tuż obok dom rodzinny Jana Pawła II. Wpisał się do pamiątkowej księgi i podpisał specjalne błogosławieństwo dla wiernych, którzy będą zwiedzać dom-muzeum.

Papież oglądał zdjęcia rodzinne Wojtyłów oraz kolekcję pamiątek tej rodziny, m.in. pierwszokomunijne zdjęcie Karola Wojtyły, wpis do księgi chrzcielnej i pamiątkowy obraz z Pierwszej Komunii Świętej Karola Wojtyły. Dłuższą chwilę zatrzymał się przy drewnianej kołysce małego Karola.

Następnie przez specjalnie zbudowaną bramę, ozdobioną zielonymi gałązkami i kwiatami, Ojciec Święty przeszedł do podium na rynku, na spotkanie z pielgrzymami. Bramę ustawiono między bazyliką a domem rodzinnym Jana Pawła II.

Na placu przed bazyliką wierni powitali papieża okrzykami: "Kochamy Ciebie!", "Benedetto, Benedetto!".

Kard. Dziwisz dziękował papieżowi za "wspaniały dar obecności" w Wadowicach i w Polsce. "+Tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło+. Ojcze Święty, to słowa twojego poprzednika, Jana Pawła II. Tu, 18 maja 1920 roku zaczęła się historia, która trwa. Ta historia ma imię, nazwisko i twarz. To historia Karola Wojtyły" - zaznaczył wieloletni przyjaciel i najbliższy współpracownik Jana Pawła II.

"Zapożyczając Twoich słów, Ojcze Święty, mówimy: +Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi+" - mówił Dziwisz.

Benedykt XVI podkreślił, że miłość Jana Pawła II do Kościoła rodziła się w wadowickiej parafii. Przypomniał, że Jan Paweł II często nawiązywał w wypowiedziach "do znaku, jakim jest chrzcielnica". Papież zwrócił uwagę, że hasło jego pielgrzymki "Trwajcie mocni w wierze" można wyrazić jako: "Dochowajcie wiernie przyrzeczeń złożonych przy chrzcie świętym".

Na zakończenie wystąpienia w Wadowicach Benedykt XVI, ponownie w języku polskim, podziękował Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. "Pragnę, jak on, prosić Matkę Bożą, aby miała pieczę nad Kościołem" - dodał. "Proszę was, drodzy bracia i siostry, abyście towarzyszyli mi tą samą modlitwą, jaką wspieraliście waszego wielkiego Rodaka. Wam wszystkim tu zgromadzonym i wszystkim przybywającym do Wadowic, aby zaczerpnąć ducha wiary Jana Pawła II, z serca błogosławię" - powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI podarował parafii obraz przedstawiający Jana Pawła II modlącego się przy oknie w swym rodzinnym domu.
Zgromadzeni w Wadowicach pielgrzymi żegnali papieża pieśniami: "Abba Ojcze" i "Barką" - ulubioną pieśnią Jana Pawła II.
Z Wadowic papież udał się do Kalwarii Zebrzydowskiej - do sanktuarium Matki Boskiej Kalwaryjskiej.
Źródło: samotni.fora.pl/a/a,160.htmlCopyright (c) 2009 opisy o smierci | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.